Keresel valamit?

2025. január 12., vasárnap

Krencz Nóra és Robin O'Wrightly: Menedék (A követ 2.)


Író: Krencz Nóra és Robin O'Wrightly
A mű címe: Menedék
Kiadás éve: 2018
Kiadta:  Magánkiadás
Oldalszám: 400 oldal (a moly.hu 468 oldalt számol, de már jeleztem a javítást)

Örök ​magányra kárhoztatott-e egy újraéledő, csak mert tönkretették az életét, vagy elfogadhatja, ha megtalálja a kiérdemelt boldogság? Akkor is, ha nem onnan érkezik, ahonnan várná? Semmi sem olyan egyszerű, és nem az, aminek látszik!

Két esztendő telt el azóta, hogy Nympha királynő visszakapta szabadságát és hatalmát Moreenben, s éli a nemesség mindennapi, kissé unalmas életét. Legjobb barátnője és bizalmasa, Livly még mindig a segítségére van. A múlt borzalmai sötét árnyékot vetnek a lelkére, s fogadalmat tesz: soha többé nem enged közel magához senkit. A sors azonban nem csupán közbeszól, de ki is csavarja a számításait…Mindeközben, a szomszédos Wertelben egy fiatal varázsló, a mágustanács legígéretesebb tehetsége, Yohan útnak indul Moreen felé. A magányos farkas ki akarja deríteni, hogyan vethet véget a boszorkányok és az újraéledők között dúló évszázados háborúnak. Egy borzasztó mészárlás híre billenti ki nyugalmából, egyúttal a saját szívében tátongó ürességet okozó, személyes tragédiájának forrására is választ keres…

Az írónők, Nóra és Robin, két karakterük szálát fonják össze egyetlen, közös történetbe. Dupla kaland, izgalom és kíváncsiság: ketten együtt vajon mire jutnak majd?

☆☆☆☆☆

Nem lesz egy népszerű bejegyzés, de essünk is neki!
Sok helyen direkt nem írok szereplőneveket, hogy ne legyen spoileres a blogom, csak ott, ahol tényleg indokolt. Próbáltam minél szebben és érthetőbben megfogalmazni a problémáimat a könyvvel kapcsolatban, emiatt késett ez az értékelő ennyit.

Viszont ennek ellenére is WARNING!
MÁSODIK RÉSZ, ha az elsőt nem olvastad, az értékelőmet itt megnézheted.

Ahogy a fülszöveg is írja 2 évvel vagyunk az első rész történései után. Livly és Edvin együtt vannak, kisbabájuk van és Nympha végre ott van, ahol mindig is lennie kellett volna: a palota élén, mint királynő. A bonyodalmakhoz pedig nem is kell sokat várni, itt kezdődnek: útra kell kelnie, hiszen ahogy az első részből megismerhettük, ő egy Követ. Meg kell védenie az övéit, akikre borzalmas sors leselkedik.

Az elején úgy éreztem, hogy Livly talán elvetette a sulykot amikor nagyon traktálta, hogy Nympha vigye tovább a királyi vérvonalát. Aztán ahogy haladtam az szúrt szemet, hogy Nympha nagyon rideg lett Livvel sokszor. Értem én, hogy valaki királynő, de attól még nem kell seggfejnek lenni...
Pont azzal a baráttal ilyen, aki tudja, hogy teljesen lojális hozzá?
És igen, itt kezdte el szúrni a szememet az a bizonyos tüske.

Valahogy a második kötetben jobban kijött a sok furcsaság: egy napjainkban játszódó regény, de nagyon sokszor a középkorra tettem a cselekményt, a szereplőket. Valahogyan az egész légkör régies volt, modern köntösbe zárva. Néha nagyon nehezen képzeltem el a belső képernyőmön, hogy mikor is vagyok. Az első résznél viszonylag könnyű dolgom volt, hiszen a cselekmény nagyja a palotában és akörül játszódott.
De ezt a furcsaságot el is engedtem, lehet csak rossz passzban olvastam, meg hát fantasy: a furcsaságok teszik ki a műfaj lényét.

No, de lássuk a szereplőket:
Női főszereplőnk Nympha, királyi sarj. Őt már az első részben is megismerhettük. Az elején nagyon megörültem, hogy az ő szemszögéből fogok olvasni, nagyon vártam erre.
A férfi főszereplő Yohan, aki varázsló. Ő és Nympha két ellentétes oldalon áll, de ahogy lenni szokás: az ellentétek vonzzák egymást. A varázslók vadásszák az újraéledőket és már vagy évszázadok óta ölik őket.

 Nem lehet megmenteni azt az embert, aki nem hagyja.


A kedvencem viszont Kiel lett, Yohan katonája. Eszembe jutatta a Neveletlen hercegnő 2. c. filmből a kis biztonságiőr gyakornokot. Épp annyira buzgómócsing volt ő is a királynőjével.

Iris megjelenésével új fordulatot vett a regény. Őszintén szólva amíg nem jelent meg csak azt nézegettem, hogy vissza van a fél könyv és... talán kezd ellaposodni. Egy vihar előtti idillben voltunk, ahol persze megmaradt a feszültség, de kezdett lankadni a figyelmem. Ő egy kicsit felrázta az eseményeket, már sokszor jobban volt királynő, mint Nympha.

És ahogy a többi karakter is megjelent, főképpen itt egy másik újraéledőre gondolva... nem gondoltam volna, hogy valaha ÉN ilyet fogok mondani... De a túlzott romantika, egymásratalálás, szerelem kezdett kiakasztani. Mert igen, imádom a romantasyt mint olyant, vagy a "sima" romantikus könyveket, de itt... Túlzásba estünk, úgy érzem.
Mert rendben, vannak egymásba botlások a nagy Ő-vel, szerelem első látásra, de itt kezdett sok lenni.

– Mindenkinek szüksége van gyengédségre.

A nagy csatajelenet pedig... hát. Össze lett csapva egy fejezetben.
Ahol a tényleges csata kb. 2 oldal volt.
És ez azért bosszantó, mert rengeteg kevésbé fontos rész pedig húzva lett, mint a rétestészta.

A következő red flag számomra pedig az volt, amikor elmondják az egyik karakternek, hogy a lélekutazás megölheti a magzatát, de ő belemegy. Hiába van ott mellette valaki, akivel biztonságban érezheti magát, de amíg én szinte a körmömet rágtam és rázogattam volna a karakter vállát, hogy menjél már vissza a testedbe bakker, ő még elment traccspartizni.
Igen, aláírom, teljesen érthető volt amit csinált, de borzasztóan hosszú lett.
Indokolatlanul.
Mert nem egyértelmű, hogy ha ekkora a kockázat minél előbb szeretnéd letudni a dolgodat?

Amilyen nagy elánnal vágtam bele az olvasásába az idei első olvasásként, épp annyira lettem csalódott.
Így a végén kijelenhetem: a második része a könyvnek nekem egy oltári nagy csalódás lett.

De jöjjenek pozitívumok is:
- szép írásmód
- gyönyörű leírások, érdekes világ
- megfelelő szerkesztés
- igényes könyv

☆☆☆☆☆

Legutoljára következzék a fő szempontok szerinti értékelésem: 

Borító: az első sokkal jobban hozta a történetet, a második részé csak egy montázs a szereplőkről
Fülszöveg: kedvet adott az olvasásra
Cím: a közepén nyer értelmet
Tartalom: 5/2
Mélypont: -
Tetőpont: Yohan múltja
Kedvenc szereplő: Kiel, Iris
Legutáltabb karakter: -
Kinek ajánlanám?: -
Figyelmeztetés!:  -

Bodnár Alexandra és Monos Anett szerkesztésével: Rajtunk ​múlik

 Társadalmi nehézségek antológia


Szerkesztők: Bodnár Alexandra és Monos Anett
Írók: Alex L. Hooper, Némethy Alexandra, Szilágyi Heléna, Eve Red, Ian Pole, Horváth M. Ágnes, K. A. Hikari, Kispál Márton, HoRa, Ferger Annamária, R. Harbinger, Molory C. Donne, Orosz Krisztián, Monos Anett, Polevyk Galina
Illusztrálta: Szilágyi Heléna
A mű címe: Rajtunk múlik
Kiadás éve: 2024
Kiadta: C&H Projects
Oldalszám: 316 oldal

Mi történik, ha a társadalmi berendezkedés árnyoldala a csillagok között, vagy egy vérfarkas falkában mutatkozik meg előttünk? Ha a jövő technológiái révén, vagy egy másik világba vezető portál tükrén keresztül döbbenünk rá: a legnagyobb kihívásokat nem a külső ellenségeink, hanem a saját előítéleteink és gondolataink jelentik?
Álcák mögé bújtatott kémek, poszthumán létformák és mágikus erővel felruházott nyomozók harcolnak a kirekesztés, az egyenlőtlenség, az idegengyűlölet és az erőszak ellen, amely során az emberi civilizáció vívmányai is új megvilágításba kerülnek – hol egy távoli galaxisban, hol a tenger mélyén, vagy a misztikus őskorban.
Lépj be ezekbe a történetekbe – és talán te is választ kapsz arra, hogyan formálhatnánk a valóságot egy igazságosabb jövő reményében.

☆☆☆☆☆

Ha azt hiszed, hogy könnyed olvasmánnyal állsz szembe, rosszul gondolod.

A Rajtunk múlik c.  antológiában 15 író 18 művével találkozhatunk. Vannak számomra ismertek és ismeretlenek is. Nagyon szeretem a C&H Projects antológiáit, mivel általuk több számomra kedves írót ismerhettem meg és mindig újabbakat ismerhetek meg.

Ahogy korábban már megszokhattátok, a novellákat egyesével értékelem, hiszen egységként kerültek piacra, de megéri mind, hogy beszéljek róluk egy pár szót:

Alex L. Hooper: Egy végzet kezdete
Már az elején egy meghökkentő novellával indított a kötet. Egy nagyon sötét disztópiában járunk, ahol a nőt csak azért tartják, hogy kihordjon egy gyereket. Tudjátok, nekem akarva-akaratlanul is eszembe jutott a Szolgálólány meséjének világa.
Egy édesanyja napjait követhettük nyomon, akitől elvették a gyermekét. De ő a fejébe veszi hogy visszaszerzi. Bármilyen áron.

Nem tudok segíteni.
Magamon sem tudtam.

Némethy Alexandra: Csillagszemű
A végefelé nyert a cím igazi értelmet.
Egy pályaválasztási ceremónia előtt áll főszereplőnk és döntenie kell, merre induljon el. Vagy úgy is mondhatnám, milyen módszerrel kíván békét teremteni: fegyver vagy az elme által.
Ezt a novellát nagyon szívesen olvastam volna hosszabban is, tetszett a világa, érdekes volt!

– Az őrültekkel nem lehet beszélni, épp ezért veszélyesek.

Szilágyi Heléna: Ötven százalék
Tetszett a világ amit Heléna megmutatott, bár azért érdekelne, hogy mi lett a további sorsa a főszereplőnknek. Egy utcalány sorsát követhetjük nyomon, aki egy szerencsétlen baleset következtében elveszti a munkáját, ezzel pedig a megélhetése is veszélybe kerül.

Ő azt szerette bennem, amit én utáltam magamban.

Eve Red: Légyott
Őszinte leszek, ez az egy novella volt az a kötetben, ami miatt csak pislogtam, mert nem értettem miért került be. Értem én, hogy az erőszak volt itt a fő lényeg, viszont a fantasy szálból csak a vérfarkasok léte hozta ezt a világot. Kissé gyengének éreztem a többi novella mellett.

Hogy lehet egy ilyen tökéletes pasi ennyire gonosz?

Ian Pole: Péntekek szigete
Ismét egy olyan novella volt, ami már az én ízlésemnek nagyon starwarsos lett, tehát nagyon sci-fis.
Aztán az sem segített, hogy elsőre sok volt a név és nem éretettem, hogy most ki-kivel is van- Elsőre azt hittem, hogy az alapcsapat egyik fele találkozik a másikkal azon a bizonyos bolygón.
Úgy gondolom viszont, hogy a műfaj kedvelőinek nagyon tetszeni fog.

BB Lewin: A védenc
Naaagyon tetszett! Ezt a novellát is akarom tovább olvasni! A karakterek is teljesen rendben voltak és a világ... annyira imádom az ilyen mutáns, szupererős dolgokat.
Egy kislány egy brutális gyilkosság elsőszámú gyanúsítottja lesz.
Vajon igazak a vádak?

A kislány olyan lemondóan sóhajtott, ahogy csak sokat látott felnőttek szoktak. Bántalmazó családban gyakran koraérettek a gyerekek.

Horváth M. Ágnes: Találkozunk a két pálmafa alatt
Nagyon szomorú.
Egyszerűen a kapzsiságtól, az ármánykodástól az én tenyerem is viszketett.
De sajnos, ilyen világban élünk. Sakkbábúk lehetünk bármikor egy "nemesebb" cél érdekében.
Például, hogy valaki fürödni vigye a családot a tengerre :))

K. A. Hikari: Áramlatok
Te mit tennél, ha érdekházasságba sodornának, de a szerelmed abból a népből van, akire a népeddel vadásztok?
Elsőre tökre azt hittem, hogy egy kis kishableány retellinget fogok olvasni, de a sellőhercegen nagyon megörültem *-* tetszett a lezárás, olyan reményt sugalló.
Szinte bánom, hogy muszáj ilyen rövidkének lennie, ezt a történetet is olvasnám még.

– Minden este, amikor a nap aranyra festi az eget, rád fogok gondolni.

Kispál Márton: Neander
Nehezen haladtam vele az elején a régies nyelvezete miatt, de amint megszoktam szerettem olvasni.
Egy idős sámánasszonyt kísérünk el útján, hogy megtalálja Jégagancsot, az Istenüket.
A novellában sajátosan, régiesen írt nekünk az író, nagyon hangulatos!
A végén szinte vártam a csavart, hogy egy múzeumba lett kiállítva Nássa, jégbe fagyva :D

– Terád ihol van szükség, méltány becses sámánasszony.

Pató Angéla: Színek fájdalma
Nagyon szép novella a faji megkülönböztetésről.
Nagyon tetszett, hogy egy új megközelítési módban olvashattam erről.

Aztán emberek lendülnek a katonák felé, én pedig a hirtelen erőtől hátraesek. Distorok és auresok támadják őket. Emberek, akik a Föld haldoklása után félelemből rossz vezetőket követtek.

HoRa: Vízsárkány keletről
Aranyos kis történet volt,
A helyszínünk egy gimnázium, ahova tűzsárkányok járnak. Csakhogy, lesz közöttük egy vízsárkány és a bajok itt kezdődnek: szegény bullying áldozata lesz. Szép történet a barátságról, az összetartozásról és arról, hogy merjük önmagunk lenni.

Nem akarok mindennap félve ébredni attól rettegve, hogy aznap mit kell kiállnom. Mások szerint ez csak négy év, szerintem pedig hétszáznyolc nap a pokolban.

Ferger Annamária: A zsilip
Ismét egy űrhajós történet, egy árva lány szemszögéből, aki bosszút akar állni a családján.

– Meg kell próbálnom – nyaltam meg kiszáradt ajkamat.
– De milyen áron?

R. Harbinger: Lóherés magánszimat
Nem volt rossz, de valahogy azt sem mondom, hogy tetszett volna.
Egyszerűen csak nem olyan volt, amiket szoktam olvasni.
De ennek ellenére szépen lett megírva és minden teljesen kerek volt.
Bris kapcsolata a testvérével pedig nagyon tetszett.

– Dögöld meg, Foredigger! – üvöltötte.
– Hölgyeké az elsőbbség!

Molory C. Donne: Hó és bőr alatt
Ismét egy faji megkülönböztetés. Nem volt rossz, de nem mondanám, hogy a kedvencem lett.
Ez elején kissé fura volt, hogy ugráltunk a múlt és a jelen között, de a végére megszoktam.

Mi értelme volt egy olyan világban élnie, ahol mindenki a fejéhez szegezi a pisztolycsövet, és senki sincs, akivel egy nehéz nap után koccinthattak?

Szilágyi Heléna: A Szépasszony ágya
Szomorú történet, kicsit a Gyufaáruslány meséjére emlékeztetett, magyar köntösben, megspékelve a magyar mondavilággal.

Vajon bántani fog? Ő is bántani akar?

Orosz Krisztián: Soha véget nem érő nap
Hát ez a novella...! A végén nagyon jó volt a csavar és már-már olyan morbid lett, hogy imádtam!
Krisztiántól már olvastam egy novellás kötetét és nemrégiben eljutott hozzám egy önálló regénye is, már alig várom, hogy belekezdjek!

A nap fénye éhes fenevad módjára tört be a helyiségbe. Göcsörtös karja mohón telepedett rá mindenre.

Monos Anett: Organum
Itt csak azt mondanám: én is kérek egy Victort! 
Nagyon aranyos volt a történet, érdekes volt a világ, a karaktereket meg rendesen imádtam!
Erről a világról is olvasnék még!
Imádtam azt a különleges nyelvet, amivel az orkok beszéltek:

– Barát vagyok! – veregettem meg a mellkasomat. – Francba, hogy mondják, hogy barát? Öhm… Schaum. Is schaum.

Polevyk Galina: Álságos
Hátborzongató.
Képzeljetek el egy olyan intézményt, ahol azt tanítják meg a diákoknak, hogy hogyan kell levetni a saját bőrüket és álcákat használni. Aztán vizsgákon kell megfelelni, ahol eldöntik méltó vagy-e a feladatra.

Elgondolkoztam, hogy egy novella miatt lepontozom a kötetet. De úgy gondolom, a másik 17 novellával így kiszúrnék. Így maradt 5/5 csillag.

Ha kedvet adtam a kötethez, itt INGYENESEN Te is beszerezheted:

☆☆☆☆☆

Legutoljára következzék a fő szempontok szerinti értékelésem: 

Borító: tetszik, ahogy a novella karakterei megelevenednek
Fülszöveg: minden elmondd, amit tudni érdemes
Cím: amolyan figyelmeztetés: rajtunk múlik, hogy ezek ne történhessenek meg. Mert hiába a fantasy és a sci-fi köntös, valós problémákat dolgoznak fel a novellák, egytől-egyig, tetszik a névötlet!
Tartalom: 5/5
Kedvenc novella: A védenc, Áramlatok, Vízsárkány keletről, Neander, Soha véget nem érő nap, Organum
Kedvenc illusztráció: Csillagszemű, Ötven százalék, Neander, Soha véget nem érő nap
Kinek ajánlanám?: aki szeretne a társadalmi problémákról olvasni fantasy és sci-fi köntösben
Figyelmeztetés!: -